Slovník pojmů, Strana 8

1 A B C D E F G H I J K L M N O P R Ř S T U V W X Z Ž

Proplach

Viz. pojem flushing.

Proteiny

Bílkoviny.

Proteosyntéza

Proces tvorby bílkovin.

Průduch

Struktura velká jen několik setin milimetru, kterou lze pod mikroskopem pozorovat zejména na listech vyšších rostlin. Umožňuje kontrolovanou výměnu plynů mezi rostlinou a okolním prostředím. Slouží také k odevzdávání vody do ovzduší.

Předfiltr

Viz. pojem pre-filtr, prefiltr, pre filtr.

Přeslen

Jev, související s vývojem a stavbou rostlinného těla, kdy z jedné uzliny či kolénka vyrůstá větší počet listů, větviček či květů.

Pufr

Pufrování je proces stabilizace hodnoty pH (viz. pojem hodnota pH) namáčením sadbovacích kostek, kterého je dosaženo roztokem s upravenou hodnotou pH od 6 do 6,5 po dobu 24 hodin.

Pupen

Základ pro rostlinné orgány - stonek, větve nebo listy.    

Radiální ventilátor

Radiální ventilátory jsou uzpůsobeny pro proudění vzduchu i pod velkým tlakem, a proto spolehlivě vedou vzduch kolmo ke směru osy vrtule, pod úhlem 90°, a to na výrazně delší vzdálenosti než axiální ventilátory (viz. pojem axiální ventilátory). V…

Reflektor

Stínidlo. Část svítidla, která má za úkol odrážet a rovnoměrně rozptýlit světlo vyprodukované žárovkou k rostlinám.  

Reflexní folie

Viz. pojem odrazová folie.

Regulace klimatu

Také označována jako úprava klimatu. Kontrolované prostředí pro kultivaci rostlin, které growerům poskytuje pěstební stan, má uvnitř své mikroklima. To lze při pěstování indoor narozdíl od vnějších klimatických podmínek pohodlně…

Rekuperace tepla

Zpětné získávání tepla ze vzduchu či z vody. 

Respirace

Buněčné dýchání rostlin. Aerobní (viz. pojem aerobní) nebo anaerobní (viz. pojem anaerobní) proces biologické oxidace organických látek za účelem zajištění energie pro buňku.

Revegging

Tzv. opakovaná sklizeň. Pěstební metoda, při které se některé druhy rostlin nechávají nejprve dozrát, a poté se sklidí všechny květy, přičemž se na rostlině ponechá pouze několik lístků a pupeny. Následně se opět svítí 24/7 jako na začátku pěstebního…

Reverzní osmóza

RO je proces, při kterém se bez potřeby elektrické energie prostřednictvím polopropustné membrány filtruje voda. K tomu slouží reverzní osmotické jednotky. Díky používání reverzní osmotické jednotky docílíte mnohem vyšší účinnosti hnojiv a…

Rhizobakterie

Nejpočetnější skupina bakterií přirozeně se vyskytujících v rhizosféře (viz. pojem rhizosféra). Tyto bakterie se vyvíjejí buď v těsné blízkosti kořenů rostlin, anebo přímo v kořenovém systému. Z pohledu pěstitele je nejvýznamnějším přínosem…

Rhizosféra

Termín označující oblast povrchu a nejbližšího okolí kořenů rostlin. Může se vztahovat také na tu část půdy, která je kořenovým systémem ovlivněna či prostoupena. Součástí tohoto pojmu bývají běžně i půdní mikroorganismy, jejichž existence je…

Rockwool

Rockwool (RW) je speciální minerální vata pro hydroponické pěstování. Pořídit si ji můžete v několika variantách - v kostičkách, v rohožich či ve formě granulí.

Rodozměna

Specifický životní cyklus některých druhů rostlin. V rámci jednoho životního cyklu dochází ke střídání pohlavního (gametofyt) a nepohlavního (sporofyt) rozmnožování rostliny. V závislosti na druhu rostliny převažuje jedna nebo druhá fáze.

Rostlinná pletiva

Soubor buněk společného původu, které mohou mít odlišnou stavbu či funkci, ale společně plní určitou komplexní roli v rostlinném těle.  

Rostlinné hormony

Viz. pojem fytohormony.

Řídící jednotka

Automatické řídící jednotky pro indoor pěstování rostlin umožňují growerům přesné a pohodlné ovládání a regulaci důležité pěstební techniky od osvětlení přes ventilátory až po dávkování CO2 nebo třeba ovládání zařízení…

Řízek

Viz. pojem klony.

Řízkování

Viz. pojem klonování.

Nahoru