Glossar der Fachbegriffe, Seite 9

1 A B C D E F G H I J K L M N O P R Ř S T U V W X Z Ž

Sadbovací médium

Sadbovací médium je uzpůsobeno pro potřeby klíčení semínek, zakořenění řízků (viz. pojem řízky) a kultivace mladých rostlinek v raných fázích vývoje. Sadbovací médium se prodává v několika variantách: Sadbovací substrát Sadbovací…

Samonakvétací odrůdy

Viz. pojem autoflower, autoflowering.

Screen of Green, ScrOG

Technika využívající mřížku z pletiva k udržení stejné vzdálenosti všech vrcholků rostlin od lampy.

Sea of Green, SoG

Pěstební metoda založená na principu růstu velkého množství malých rostlin prakticky bez vegetační fáze.  

Sedimenty

Usazeniny, které se vlivem gravitace tvoří v prostoru naplněném vodou. Nejčastěji se se sedimenty setkáváme v hydroponickém pěstování. Proto je dobré udržovat samozavlažovací systémy neustále čisté a doporučujeme také filtrovat vodu…

Seedbooster

Stimulátor urychlující klíčení semen. Některé seedboostery, jako například PLAGRON Seedbooster, jsou schopny podpořit a urychlit proces klíčení semen až o 40 %. Tyto produkty většinou obsahují látky, které semínka zároveň posilní pro…

Sekundární metabolity

Organické látky plnící převážně ekologickou funkci. Jedná se o produkty rostlinného metabolismu, které nejsou přímo zahrnuté do růstových, vývojových či rozmnožovacích procesů, a tudíž nejsou pro rostlinu životně důležité.  

Selekce rostlin

Proces výběru nejkvalitnějších rostlin.

Senescence

V biologii je senescence proces, při kterém buňka stárne a trvale se přestává dělit, ale neumírá. V průběhu času se v tkáních v celém těle může nahromadit velké množství starých (nebo senescentních) buněk.

Silent

Odhlučněné ventilátory vyznačující se velice tichým chodem. Jelikož odhlučnění není konstrukčně jednoduché, jsou tyto ventilátory obvykle dražší, jinak se jejich funkce od neodhlučněných variant ventilátorů a jejich vlastností neliší. 

Silice

Produkty sekundárního rostlinného metabolismu (viz. pojem sekundární metabolity), označované také jako éterické či esenciální oleje. Rostlinám poskytují mimo jiné ochranu před býložravci a lákají opylovače. V rostlinách se silice vyskytují v…

Síra

Chemický prvek nosící značku S. Síra je v rostlině důležitá pro průběh proteosyntézy (viz. pojem proteosyntéza) a je nedílnou součástí sirných aminokyselin či některých vitamínů (např. B1) a hormonů. Najdeme ji v semenech i buněčné šťávě a…

Spálení rostlin

Jedná se o poškození rostlin v důsledku přehnojení nebo vystavení jejich povrchu příliš vysoké teplotě a intenzitě světelného záření.

Square foot

Čtvereční stopa. Jednotka popisující velikost plochy. Jeden square foot = 929,03 cm2. 

Sterilita

Sterilita je nepřítomnost životaschopných mikroorganismů. V pěstební praxi se sterilizace provádí například v případě sterilizace substrátu, anebo hydroponických systémů, a to pomocí peroxidu vodíku (viz. pojem peroxid vodíku).…

Stínidlo

Viz. pojem reflektor.

Stoma

Viz. pojem průduch.

Stroma

Bezbarvá tekutina a výplňová hmota chloroplastů (viz. pojem chloroplast).  

Stvol

Stonek bez listů, který se nevětví. Vzniká prodloužením posledního článku stonku. Lze pozorovat u některých vyšších rostlin. Stvol umožňuje vyšším rostlinám tvořit květy ve výrazně větší výšce, než v jaké se nacházejí její ostatní nadzemní části.

Substrát

Pěstební médium. Rozlišujeme: Zeminu, označovanou také jako půdní mixy či rašelinové směsi, které mohou být více či méně předhnojené. Inertní substráty, které neobsahují žádné živiny, a jsou proto hojně využívané zejména v hydroponii. Sem…

Sukulenty

Botanické označení rostlin, které jsou ve svém těle, ve stonku či v listech, schopny zadržovat vodu. Ta jim následně umožňuje přežívat i během velmi dlouhých období sucha v pouštních, případně polopouštních podmínkách. Český název pochází ze…

Supercropping

Pěstební metoda, která představuje tzv. těžítkový způsob pěstování. Výsledkem jsou nízké květiny tvořící rozsáhlou plochu. Předpokladem této metody je maximální možná míra zaštipování v kombinaci s věšením těžítek na ohnuté větve. Tímto…

Světelný tok

Fotometrická veličina, prostřednictvím které mnozí výrobci pěstebních světel prezentují jejich výkon. Tato veličina vyjadřuje množství světelné energie v čase, kterou lampa vyzáří s přihlédnutím k citlivosti průměrného…

Svítivost

Zdroj umělého osvětlení vyzařuje paprsky světla v různých směrech. Svítivost je veličina udávající intenzitu světelného toku v jednom daném směru.  

Symbioza

Termín používaný v biologii, označující úzké a vzájemně prospěšné soužití dvou či více organismů. V botanice je typické například soužití prospěšných hub (viz. pojem trichoderma) s kořeny vyšších rostlin.  

Nach oben